În figura este prezentat un circuit electric alimentat la o baterie cu tensiunea electromotoare E = 5V și rezistența internă r=1Ω. Știind valorile rezistențelor din circuit, R1=R4= 100 Ω, R2=R3=R6=200 Ω, și R5=500 Ω, calculați:
a)Curentul total din circuit
b)curenții prin rezistori
c)tensiunea la bornele rezistorilor R3 și R6
d)pentru rezistența R5 calculați pierderile prin efect Joule
Marcați curenții pe figură.
