Răspuns :
Răspuns:
Cred, că doriți masa de fosfat de magneziu Mg₃(PO₄)₂, obținut din MgO și 86 g de H₃PO₄
- calculăm masele moleculare la H₃PO₄ și Mg₃(PO₄)₂, fiindcă ne sunt necesare în calculul stoechiometric pentru masa de Mg₃(PO₄)₂:
M H₃PO₄= 3.AH+A P + 4. AO=3.1+31+4.16=98 g/mol
M Mg₃(PO₄)₂ = 3.A Mg + 2 A P+8.AO=3.24+2.31+8.16=262 g/mol
- scriem reacția chimică dintre MgO și H₃PO₄ și calculăm masa de Mg₃(PO₄)₂ produs stoechiometric de 86 g de H₃PO₄
86 g H₃PO₄...........................x, g, Mg₃(PO₄)₂
2 H₃PO₄ + 3 MgO → Mg₃(PO₄)₂ + 3 H₂O
2.98 g/mol.........................262 g/mol
x, g = 86 .262 / 2.98=114,959 g
R: 114,959 g Mg₃(PO₄)₂, aprox 115
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!