👤

5 Kg de fier costa 40 de lei, sa se afle pretul platit pentru 23 de Kg de fier.
Prin metoda ecuatiei, va rog repede, dau coroana!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Regula de 3 simpla

5kg............................40 lei

23kg..........................x=23·40/5=23·8=184 lei

Ecuatia

5/23=40/x   ⇒5x=23·40    ⇒x=184 lei

Răspuns:

[tex]5kg.fier.....40lei\\\\23kg.fier.......x\\-----------\\x=23*40:5=184lei[/tex]