👤

masa unui șurub de fier este de 11, 7g care este volumul șurubului​

Răspuns :

Răspuns: Volum șurub = 1,5 cm³

Explicație:

stim masa = 11,7 g si materialul = fier; se cere volumul

folosim densitatea [ o gasim in tabel] si rezolvam :

ρ = m : V

V = m : ρ

      m = 11,7 g

      ρ = 7,8 g /cm³

V = 11,7 : 7,8 g = 1,5 cm³