Răspuns :
Răspuns:
Rezolvarea propusă pentru cantitatea de monomer, acrilonitril, obținut cu randament de 60%
η (CH₂=CH-CN) = mp CH₂=CH-CN.100%/ mt CH₂=CH-CN
mp (CH₂=CH-CN) = η. mt CH₂=CH-CN / 100%
unde:
η = randamentul de obținere pentru acrilonitril =60%
mp=cantitatea practic obținută de acrilonitril cu randament de 60% =? kg, ce se cere
mt=cantitatea teoretică de acrilonitril, care se obține stoechiometric din C₂H₂ pură, dacă s-ar consuma total, deci randamentul ar fi 100%.=?, kg...se va calcula din ecuația chimică de adiție HCN la C₂H₂
Etape de calcul
- calculăm volumul (m³) de C₂H₂ pură din 140 m³ (c.n.) de acetilenă impură, cu 80% puritate (80% volum C₂H₂ pură)
dacă în 100% volum acetilenă impură......sunt 80 % volum C₂H₂ pură
atunci în 140 m³ (c.n.) acetilenă impură.....sunt x, m³ C₂H₂
x, m³ C₂H₂ (c.n.)= 140 m³.80/100=112 m³
- calculăm cantitatea teoretică (mt) de CH₂=CH-CN, obținută stoechiometric din 112 m³ C₂H₂ în reacția cu HCN:
M CH₂=CH-CN=masa moleculară= 3.AC+3.AH + A N=3.12+3.1+14=53 kg/kmol , fiindcă avem volumul de C₂H₂ măsurat în m³(c.n.)
Rezultă, mt CH₂=CH-CN:
112 m³..................................................mt C₃H₃N
HC≡CH+ HCN( CuCl, NH₄Cl) → H₂C = CH
I
CN
22,4 m³/kmol.................................53 kg/kmol
mt C₃H₃N = 112 .53 kg/ 22,4=265 kg
- calculăm masa practic obținută de C₃H₃N, dacă randamentul este doar de 60% și masa teoretică este 265 kg de C₃H₃N:
mp = 60% . 265 kg/ 100%=159 kg
R: 159 kg de C₃H₃N
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!