Un corp cu masa m = 10kg este suspendat de tavanul unui lift. Care este tensiunea din fir atunci când liftul urcă:
a) uniform accelerat cu accelerația a1= 1m / s ^ 2
b) uniform;
c) uniform încetinit cu accelerația
a2 = - 1 m /s^ 2? (g = 10m /s ^ 2)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!