👤


3.2 g hidrogen reacționează cu clorul. Calculează numărul de moli şi numărul
de molecule de produs de reacție ce rezultă.


Răspuns :

Răspuns:

miu,H2= 2g/mol---> niu=m/miu= 3,2g/ 2g/mol= 1,6 molH2

H2+ Cl2---> 2HCl

1mol...............2mol

1,6mol............x

x=niu= 3,2mol HCl

1mol HCl........6,022x10²³ molec

3,2mol.......................x

x=N= 19,3x10²³ molec

Explicație: