👤

Un traseu de 220km este parcurs în 6h. Care este viteza medie a mobilului?

Răspuns :

Răspuns:

  • v  ≈ 36,7 km /h

Explicație:

viteza = distanta / timp

  • v = d / t

v = 220 km / 6 h = 36,(6) km/h ≈ 36,7 km /h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari