👤

determinati viteza medie a unui mobil in(m/s)daca intrun interval de timpde 0,3h strabate o distanta de 90m​

Răspuns :

Viteza medie se calculează folosind formula:

v = s / t

unde:

v = viteza medie

s = distanța parcursă

t = timpul

0,3 ore * 3600 secunde / 1 oră = 108 secunde

v = 90 m / 108 s ≈ 0,83 m/s

Deci viteza medie a mobilei este de aproximativ 0,83 m/s.

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

v=d/t  in km/h sau m/s   90m=0.09 km

v=0,09/0,3=9/10:3/10=9/3=3 km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari