👤

Ce volum va ocupa la 20 de grade celsius o cantitate de hidrogen stiind ca la 10 grade celsius aceeași cantitate ocupa volumul 12l iar presiunea e constanta
vreau rezolvare completa ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

t°2= 20°  C

t°1= 19 ° C

V1=12 L

p=const.

V2=?

la p= const ------>     V1  /  V2 = T1 / T2

T1= 10 + 273= 283 K

T2= 20 + 273= 293  K

12   /  V2 = 283  / 293

V2= 12 . 293 : 283

V2= 3516 : 283  = 12,42 L