Răspuns :
Răspuns:
O variantă de determinare a concentrației finale, după amestecarea celor două soluții de zahăr de concentrații diferite.
Notăm cu:
- S1, soluția de 10% zahăr, care are datele:
-masa soluție =ms1=450 g
-concentrația procentuală în zahăr=C1%=10%
-masa dizolvată de zahăr=md1=?, g....se va calcula
- S2 soluția de 40% zahăr, care are datele:
- masa soluției=ms2=550 g
-concentrația procentuală=C2%=40%
-masa dizolvată de zahăr=md2=?...se va calcula
- Sf, soluția finală, la care datele sunt:
-masa soluției=msf=ms1+ms2
-masa dizolvată de zahăr=mdf=md1+md2
-concentrația procentuală de zahăr=Cf%=?
Cf% = mdf .100 / msf
Calcule:
- calculăm md1 de zahăr din soluția 1 ( 10% zahăr):
C1%=md1.100/ms1
md1= C1%.ms1/100=10%.450g/100%=45 g, zahăr
- calculăm md2 de zahăr din soluția 2 (40%)
md2=C2%.ms2/100=40%.550g/100%=220 g, zahăr
- calculăm masa de soluție finală din amestecarea soluțiilor 1 și 2 de zahăr:
msf=ms1+ms2=450+550 g= 1000 g soluție finală
- calculăm masa dizolvată finală de zahăr, din soluția obținută:
mdf = md1+md2=45 g+220 g =265 g zahăr
- calculăm concentrația procentuală finală, a soluției obținute:
Cf% = mdf.100/msf= 265 g.100%/ 1000g =26,5 %
R: 26,5%
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!