👤

va rog ajutati-ma la aceasta problema la chimie: Daca 2,70 de NaOH 12,0 M sunt diluati la un volum de 150,o ml,care este concentratia finala?​

Răspuns :

Răspuns:

Cred, că este vorba de 2,70 mL soluție NaOH 12M .

CM f = n moli NaOH / Vs f

CM f= concentrația molară finală de NaOH în 150 mL soluție obținută din amestecare celor 2,70 mL soluție NaOH 12M cu apă, proces numit diluție ( micșorarea comcentrației inițiale).

n moli NaOH = număr moli de NaOH dizolvat în 150 mL soluție finală și care este egal cu numărul de moli de NaOH dizolvat în 2,70 mL soluție NaOH 12 M. =?...se va calcula

Vsf (L)= volumul soluției finale =150 mL= 150 mL : 1000=0,15 L

Calcule

  • calculăm numărul de moli dizolvați de NaOH din 2,70 mL soluție NaOH 12 M, cu relația matematică pentru concentrația molară:

12 M (mol/L) = n moli NaOH / 2,70 .10⁻³ (L)

n moli NaOH = 12 (mol/L) . 2,7.10⁻³ (L)= 32,4 .10⁻³ moli

  • calculăm concentrația molară finală de NaOH, în 150 mL și care are 0,0324 moli NaOH dizolvați:

CM f = 32,4.10⁻³ mol / 150.10⁻³ L=0,216 M

R: 0,216 M

Explicație: