Răspuns :
Răspuns:
Cred, ca doriți concentrația procentuală finală a soluției de H₂SO₄, după terminarea procesului de amestecare a soluțiilor de H₂SO₄ cu apă
C%f H₂SO₄= mdf H₂SO₄ .100 / ms f
unde:
C%f =concentrația procentuală finală a soluției în H₂SO₄ =?
mdf=masa totală de H₂SO₄ din soluția obținută din amestecarea soluțiilor și este suma: md1 H₂SO₄(soluția de 30%) și md2 H₂SO₄(soluția de 80%)=?......se va calcula
msf=masa soluției finale după amestecare si este suma: ms1 (soluția de 30%) + ms2 (soluția de 80%) + masa apă = ?....se va calcula
Calcule
- calculăm md1 H₂SO₄ din 800 g soluție H₂SO₄ 30%
md1 = C1% . ms1/100% = 30%.800g /100%=240 g H₂SO₄
- calculăm md2 H₂SO₄ din 300g soluție de H₂SO₄ 80%
md2 = C2% . ms2/100%= 80% .300g / 100%=240 g H₂SO₄
- calculăm mdf H₂SO₄
mdf H₂SO₄=md1+md2=240+240=480 g
- calculăm msf:
msf =ms1+ms2+m apă= 800g+300g+40g =1140 g
- calculăm concentrația procentuală finală de H₂SO₄:
C% H₂SO₄ = mdf .100/ msf= 480 g.100% / 1140 g=42,10%
R: C% f= 42,10%
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!