👤

1. Un elev cumpără de la librărie 2 gume şi 3 creioane plătind 17 ei. După o săptămână elevul cumpără 2 gume şi un creion şi plăteşte 11 lei. Să se determine costul unei gume și al unui creion
ajutor


Răspuns :

Răspuns:

  • 3 lei costa un creion
  • 4 lei costa o guma

Explicație pas cu pas:

2 gume ............. 3 creioane .............. 17 lei

2 gume .............  1 creion  .................  11 lei

                   3 - 1 = 2 creioane .......17 - 11 = 6 lei

6 : 2 = 3 lei costa un creion

2g + 3 = 11

2g = 11 - 3 = 8

g = 8 : 2

g = 4 lei costa o guma

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari