👤

3. La un aprozar s-au vândut 15 kg de mere şi 25 kg de nuci incasându-se 670 lei. Dacă s-ar fi vândut 10 kg de mere şi 25 kg de nuci s-ar fi incasat 655 lei. Să se determine cât costă împreună 1 kg de mere şi 1 kg de nuci
ajutor ​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

670-655=15 lei (5 kg de mere)=>

I kg de mere= 15:5=3

3×10=30 lei (10 kg de mere)

655-30=625 lei (25 kg de nuci)

I kg de nuci = 625:25=25 lei (un kg de nuci)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari