👤


1. Știind că 43 kg de caise costă 258 de lei, cu 102 lei se pot cumpăra:
C. 21 kg;
(B) 17 kg;
D. 12 kg.
A. 19 kg;


Răspuns :

Răspuns:

17 kg

Explicație pas cu pas:

1 kg=258:43=6 lei

102:6=17 kg

Spor și succes mai departe
Vezi imaginea FLORY1984