Răspuns :
Răspuns: ρ aliaj = 8 g /cm³
Explicație:
cele doua bucăți de metal au VOLUME egale, V₁ = V₂ = V
ρ₁ = Cupru = 8,9 g /cm³
ρ₂ = Zinc = 7,1 g /cm³
Se cere densitatea ρ aliajului
ρ = masa totala : Volum total
masa totala = masa Cupru + masa Zinc
masa cupru = ρ₁ V
masa zinc = ρ₂V
m total = ρ₁ V + ρ₂V
m total = V ( ρ₁ + ρ₂)
Vtotal = V + V = 2 V
densitate aliaj = m / V = [V ( ρ₁ + ρ₂)] : 2V = (ρ₁ + ρ₂) / 2
ρ = (8,9 g /cm³ + 7,1 g /cm³ ) / 2 = 8 g /cm³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!