👤

Se amestecă două soluții având concentrațiile 25%, respectiv 36%, iar soluția obținută are concentrația egală cu 32%. Știind că masa primei soluții este egală cu 400g, aflați masa soluției care are concentrația 36%.​

Răspuns :

Răspuns:

ms2 = ms1 (c - c1) / (c2 - c).

ms2 = 700g

Explicație pas cu pas:

Pentru simplificarea calculelor, folosim concentratiile nu in procente, ci in valori reale. Astfel 25% devine 0.25. Etc.

Solutia 1: c1 = md1 / ms1

Solutia 2: c2 = md2 / ms2.

Amestecam solutiile: c = (md1 + md2) / (ms1 + ms2)

Noi trebuie sa calculam ms2.

c = (c1 * ms1 + c2 + ms2) / (ms1 + ms2)

(ms1 + ms2) c = ms1 c1 + ms2 c2

ms1 (c - c1) = ms2 (c2 - c)

Deci ms2 = ms1 (c - c1) / (c2 - c).

Aceeasi formula este si daca folosim concentratiile in procente.

Numeric: ms2 = 400 (32 - 25) / (36 - 32) = 400 * 7 / 4 = 700g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari