Răspuns :
Răspuns:
Se pot calcula masele de soluții de NaOH 4% și respectiv 40% necesare la obținerea de 30 kg soluție de 12%, cu două metode:
-regula dreptunghiului
-cu metoda algebrică, sistem de 2 ecuații cu 2 necunoscute x, y; x și y reprezintă cantitățile de soluții cerute.
Varianta metoda algebrică
- notăm cu:
x= masa de soluție de NaOH 4% (kg)=ms1
y=masa de soluție de NaOH 40% (kg)=ms2
C1%=concentrația procentuală a soluției diluate=4%
C2%=concentrația procentuală a soluției concentrate =40%
Avem prima ecuație matematică cu x și y:
ms f = ms1+ms2
unde:
msf= masa de soluție obținută=30kg
ms1=x (kg)
ms2=y(kg)
30=x+y
- calculăm masele dizolvate de NaOH în aceste trei soluții, fiindcă vom obține a doua ecuație matematică din sistem. Masa dizolvată de NaOH din 30 kg soluție 12%, este suma cantităților de NaOH din soluțiile de 4% și 40% :
mdf NaOH = md1 NaOH + md2 NaOH
mdf = masa finală de NaOH din 30kg soluție NaOH 12% (Cf%)
mdf NaOH = msf . Cf%/100%= 30kg .12%/ 100%=3,6 kg
md1 NaOH = ms1.C1%/ 100=4x /100
md2 NaOH = ms2.C2%/100= 40y/100
Rezultă:
3,6 = 4x/100 + 40 y/100 sau :
360 =4x+40y
- rezolvăm sistemul de 2 ecuații cu 2 necunoscute: x, y
30=x+y / . (-4)
360=4x+40y
Rezultă:
-120 =-4x-4y
360 = 4x+40y
240 = / + 36 y
y= 240/36=6,67 , avem 6,67 kg soluție concentrată de 40% NaOH
Calculăm x:
30 = x + 6,67
x= 30-6,67 =23,33 , avem 23,33 kg soluție diluată de 4% NaOH
R: 23,33 kg soluție NaOH 4% și 6,67 kg soluție NaOH 40%
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!