Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
t = 1200 min = 20 h
(1 ora = 60 min; 1200 : 60 = 20)
d = v*Δt = 48*20 = 960 km
Răspuns: d = 960 km
Explicație:
v= viteza = 48 km/h
Δt = intervalul de timp = 1200 minute
d = distanta = necunoscuta problemei
prin definitie, viteza = distanta : intervalul de timp
v = d : Δt => d = vt
v = 48 km /h
Δt = 1200 minute = 1200 : 60 = 20 ore
d = 48 km/h x 20 h = 960 km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!