Răspuns :
Răspuns:
ms=365g
C=10%
md=ms x C / 100=365 x 10 / 100=36,5g HCl
MAgCl=108+35,5=143,5g/mol
MHCl=1,35,5=36,5g/mol
36,5g...................143,5g
HCl + AgNO3 → AgCl↓+HNO3
36,5g...................yg
y==36,5x143,5g/36,5g=143,5g AgCl
Explicație:
Răspuns:
Explicație:
365 g sol. HCl , c= 10%
react. cu AgNO3
masa de precipitat=?
-se afla md sol. de HCl
md = c . ms : 100
md = 10 . 365 : 100 = 36,5 g HCl
36,5 g xg
HCl + AgNO3 = AgCl↓ + HNO3
36,5g 143.5g
x= 36,5 . 143,5 : 36,5 = 143,5 g AgCl
n= m : M
n= 143,5g : 143,5 g/moli = 1mol AgCl
MHCl= 1 + 35,5=36,5 -----> 36,5g/moli
MAgNO3= 108 + 35,5=143,5-----> 143,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!