Răspuns :
Răspuns:
Dacă prin cele trei generatoare electrice circulă curenţi cu intensităţile de 8 A, 10 A și respectiv 12 A, atunci putem calcula intensitatea totală a curentului ca fiind suma acestor curenţi:
I_total = 8 A + 10 A + 12 A = 30 A
Rezistenţa totală a grupării în paralel a celor trei generatoare electrice poate fi calculată folosind formula:
1/R_total = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3
În cazul nostru, avem trei generatoare identice, deci putem scrie:
1/R_total = 1/R + 1/R + 1/R = 3/R
Simplificând, obținem:
R_total = R/3
Legea lui Ohm ne spune că tensiunea la bornele unui generator este egală cu produsul dintre intensitatea curentului și rezistenţa sa internă, adică:
U = I * R
Dacă notațiile sunt cele obișnuite, atunci tensiunea U este tensiunea electromotoare (t.e.m.) a generatorului.
Pentru a calcula tensiunea electromotoare a unui generator, putem folosi formula:
U = I_total * R_total
Substituind valorile cunoscute, obținem:
U = 30 A * (R/3)
U = 10 A * R
Dacă rezistenţa internă a grupării în paralel a celor trei generatoare electrice este de 1,2 2, atunci:
R = 1,2 2 Ω
Deci:
U = 10 A * 1,2 2 Ω = 12 V
Răspunsul corect este B. 12 V.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!