Răspuns :
Răspuns:
0.57 km / h
Explicație:
Calculam numarul de ore de drumetie
16-9 = 7 ore de drumetie
4000m = 4km
Impartim distanta la durata, 4km : 7 = 0.57km/h (viteza medie)
Răspuns: v medie = 0,158 m/s = 0,571 km/h
Explicație:
viteza medie = distanta totala : timpul necesar deplasarii
v = d : t
distanta d = 4000 m
timpul = diferenta dintre ora sosirii si ora plecarii = 16:00 - 9:00 = 7 ore
7 ore = 7 x 3600 = 25200 secunde
v = 4000 m : 25200 s = 0,158 m/s = 0,158 x 3,6 = 0,571 km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!