Puterea maxima debitata de o sursã de tensiune electromotoare E si rezisten interiora rse obtine atunci când:
a) rezistenta exteriora Reste egala cu rezistenta internă a sursei;
b) rezistenta exterioar este nula (sursa in scurtcircuit);
c) R = 2 r, d) R = 3 r, e) R= 4 г.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!