74. În urma reacţiei dintre o soluție de NaOH
cu pH=13 şi o soluție de HCl cu pH=1
rezultă 1200 mL de soluție cu pH=12.
Indicați afirmațiile corecte.
a. Volumul soluției de HCl a fost de 600
mL
b. Volumul soluției de NaOH a fost de
660 mL
c. Au reacţionat 0,054 moli HCI
d. Reacționează 2,64 g de NaOH
e. Concentrația sării în soluţia finală este
4,5x10-2 M
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!