O bară conductoare de lungime l=25cm alunecă cu viteza v=1m/s de-a lungul a două bare perfect conductoare, paralele, legate printr-un rezistor R=1ohm. Sistemul este plasat într-un câmp magnetic uniform cu inducția B=2T, perpendicular pe planul barelor. Se neglijează frecările. Calculați tensiunea electromotoare indusă în bara mobilă. Intensitatea curentului prin bară și stabiliți sensul acestuia.
