Două surse coerente de lumină albă, între care este o distanță l=0,32 mm au forma unor fante înguste. Ecranul, pe care se observă figura de interferență se află la distanța D=3,2 m de planul surselor. Să se calculeze distanța dintre maximele de ordinul doi obținute pentru lumina roşie (λ=760 nm) şi lumina violetă (λ=400 nm).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!