AM NEVOIE URGENT 5. Trei conductori având rezistentele RI = 50 Ω, R * 2 = 70 Ω şi R * 3 = 120 Ω sunt legaţi în serie. La extremitățile circuitului este aplicată o tensiune de 120 V. Ce intensitate are curentul care străbate rezistentele?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!