Doamna învăţătoare cumpără pentru fiecare dintre cei 23 de elevi care merg în excursie câte un recipient cu apă plată. Observă oferta alăturată şi află: a) cât costă apa cumpărată de doamna învăţătoare, conform ofertei; b) cât ar fi costat cele 23 de recipiente cu apă, dacă nu ar fi fost ofertă de vânzare. 100 OFERTA 1 bucată-3 lei 2 bucati 3 bucati-6 lei
Vă rog cât mai repede și cât mai clar cu plan de rezolvare+date. Sunt clasa a IV a și vreau să o știu ca la carte. Coroană și 15 puncte pentru cine merită.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!