O razã de lumina care se propagã in aer (n = 1) cade pe o lamã de sticlã sub un unghi de incidenta i = 45° si se refractä astfel că unghiul de refractie este r = 30° . Viteza luminii in stică este aproximtiv:
a. 1,52 • 10® m/s
b. 2,12.108 m/s
c. 2,48 - 108 m/s
d. 2,82 • 108 m/s
EXPLICATI PAS CU PAS VA ROG CU DESEN
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!