utilizam masa molara a fierului și a sulfului M (de)=56g/mol și M (s)=32 g/mol și calculăm masele de fier și sulf care se găsesc în amestec,scriind proporțiile de mai jos:1 mol Fe/a molFe= 56g/xg=56 a g Fe. 1 molS/a molS=32 g/y g =y32a g S
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!