1.12.7. Într-un calorimetru cu capacitatea calorică C=150J/K se găseşte o cantitate de apă cu masa m1=100g la temperatura t1=30C. Se introduce în calorimetru o bucată de gheaţă la temperatura t2=-10C. Ştiind că temperatura de echilibru este t=10C, determinaţi masa de gheaţă introdusă în calorimetru.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!