O masa m = 200 g de gheata la 0ºC ce se afla intr-un vas cu capacitatea calorica C = 300 J/K se topește utilizând o instalație termica de randament 60⁒ in care se arde un gaz cu puterea calorica q = 40 MJ/kg. Cantitate de gaz consumat pentru ca amestecul sa ajungă la o temperatura de echilibru de 40 ºC este: ( se cunosc: capa = 4185 J/kg·K, λgheată = 3,3 · 105 J/kg)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!