👤

(0, A 1. Un kilogram de caise costă 2. Patru kilograme de caise costă 3. Douăzeci şi două de kilograme de caise costă V. Scrieți rezolvările complete. B a) 14 lei; b) 19,25 lei; c) 3,50 lei; d) 77 lei. 1. Într-o oră, un robinet umple 0,(3) dintr-un rezervor. Într-o oră, un alt robinet umple 0,1(6) din acelaşi rezervor. Calculaţi: a) în cât timp umple rezervorul primul robinet; b) cât la sută din rezervor se umple dacă deschidem ambele robinete timp de o oră; c) în cât timp se umple rezervorul dacă sunt deschise simultan ambele robinete. 2. Trei kilograme de pere şi patru kilograme de mere costă 33,75 lei. Cinci kilograme de pere şi şase kilograme de mere costă 53,75 lei. Câți lei costă: a) două kilograme de pere împreună cu două kilograme de me b) un kilogram de pere; c) patru kilogra D-AD DSD​

Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari