2.9.44. Două surse, cu rezistentele interioare r1= 0,3 ohm şi respectiv r2= 1,2 ohm, transferă aceeaşi putere maximă în circuitul exterior, fie că sunt legate in paralel, fie in serie. Să se determine t.e.m. E₂, cunoscând că E1 = 4 V. Vă roooog muuult!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!