DSU COROANAAAAA 2.132. Un corp cu masa m₁ = 60 kg este legat de cârligul unui scripete mobil şi atinge solul. Sfoara scripetelui mo- bil este trecută peste un scripete fix, legat de o grindă. La capătul sforii este legată o ladă cu masa m2 = 10 kg. Se neglijează frecările, iar g = 9,8 N/kg. a) Cu ce forţă apasă corpul asupra solului? b) Care este cantitatea minimă de nisip introdusă în ladă pentru a face posibilă desprinderea corpului de sol ?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!