N surse identice, având fiecare t.e.m. E=4,5V și rezistențan internă r=0,5 ohm, sunt conectate în paralel la bornele circuitului exterior de rezistență R. Intensitatea curentului electric care străbate circuitul exterior este I=3A, iar puterea furnizată de surse circuitului exterior este P=12W. Numărul surselor este:
PS: rezultatul trebuie să fie 3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!