Subiectul I
1. Mărimea fizică a cărei unitate de măsură în S.I. este N m, este:
a. energia mecanică
b. lucrul mecanic
2. Un corp cu masa m = 1kg cade liber, pe
întâmpinată din partea aerului are valoarea:
c. puterea mecanică d. modulul de elasticitate
verticală, cu o acceleraţie a = 7m/s². Forţa de rezistenţă
a. Frez = 10N
3. Despre energia cinetică a unui corp se poate afirma că:
c. este direct proporţională cu viteza corpului
referinţă ales
a.
b. Frez=7N
c. Frez=3N
este o mărime fizică de proces b.
(2p)
d. Fr=ON
(Sp)
depinde de sistemul de
d. este direct proporţională cu acceleraţia gravitaţională
118
