Un tren are masa m=10 t și se mișcă rectiliniu cu viteza v=72 km/h. Calculeaza ce masă de apă s-ar putea transforma in vapori dacă s-ar folosi doar jumătate din căldura degajată in procesul de frânare a trenului până la oprire. Temperatura inițială a apei este T=293 K, c apă=4185 J/kgK, iar vapori=2,3 MJ/kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!