8.33. Un corp cu masa mi=50g cu viteza orizontală vo=10m/s
ciocneşte plastic un alt corp cu m2=200g care este suspendat de
un fir şi se găseşte în stare de repaus. Aflați:
a) viteza comună după ciocnire;
b) căldura degajată;
c) înălțimea la care urcă sistemul.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!