Pe planul dreptunghiului ABCD cu AB = 8 cm, BC = 6 cm, se ridică în punctul A perpendiculara MA = 6 cm. Distanţa de la punctul M la dreapta BD este egală cu: a) 6√2 cm b) [tex] \frac{3 \sqrt{41} }{4} [/tex] cm c) 8 cm d) [tex] \frac{6 \sqrt{41} }{5} [/tex] cm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!