1. Doua mingi A si B cu masele egale se afla, la un moment, dat la înălțimile hA=0 respectiv hB=20 m fata de sol si au vitezele vA= 20m/s, respectiv vB= 0. Energia potentiala gravitaționala se considera nula la nivelul solului. Intre energiile mecanice totale ale celor doua corpuri exista relatia:
a) EA= 0,25 EB
b) EA=0,5 EB
c) EA=EB
d) EA=2EB
2. O scandura este lansata pe o suprafata orizontala, ca in figura de mai jos, cu viteza v orientata pe lungimea ei, de pe gheata( frecarea cu gheata se considera nula) si patrunde complet pe asfalt, oprindu-se din cauza frecării. Viteza cu care trebuie lansata o scandura din acelasi material, dar de 2 ori mai lunga, pentru a patrunde complet pe asfalt la fel ca si prima este:
a) 2v
b) v radical 2
c) v radical 2 / 2
d) v/2
REZOLVARI COMPLETE VA ROG !!
