👤

Un circuit oscilant ideal conține un condensator cu capacitatea C = 100pF şi o bobină cu inductanţa L = 4 µH. Prin circuit se stabileşte un curent cu intensitatea maximă Im = 20mA Să se afle:
a. frecvența proprie a oscilațiilor electrice din circuitul oscilant
b. tensiunea maximă cu care se încarcă condensatorul
c. lungimea de undă a undelor emise de o antenă care este pusă în oscilație de circuitul oscilant
d. lungimea antenei cuplată cu circuitul oscilant, dacă aceasta emite unde pe frecvența fundamentală si are un capăt legat de Pământ

raspunsurile sunt urmatoarele dar am nevoie de rezolvare neapărat
a. 7,96 MHz
b. 4V
c. 37,69 m
d. 9,42 m




Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari