8.9. Un corp cu masa m=2kg aflat în stare de repaus primește în
At=50s un impuls p=100kgm/s sub acţiunea unei forţe F
constante. Aflați:
I a) viteza corpului după aceste 50s;
b) valoarea forţei F, dacă forţa de frecare este de cinci ori
mai mică decât F.
c) spațiul parcurs în acest timp;
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!