Pentru ridicarea cu viteza constanta a unui corp de masă m = 2 kg pe un plan inclinat cu unghiul
a = 30° fată de orizontalã, este necesar o fortă de tractiune F = 12,5N, paralelã cu planul. Aflati randamentul planului inclinat.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!