număr de cozonaci, ar fi costat mai mult? De ce? Etapele rezolvării prin metoda comparației Extragerea datelor problemei Aşezarea în coloane a cantităţilor de acelaşi fel Compararea cantităţilor de acelaşi fel: IV Obţinerea unor cantități egale (egalarea cantităţilor de gogoși prin înmulţirea cu 2 a cantităţilor din primul şir de date) V Efectuarea diferenţelor VI Calcularea cantităților cerute VII Scrierea răspunsului VIII Verificarea răspunsului Exersez! Ana: Cum rezolvăm? 2 cozonaci.... 3 gogoşi........ Matei: 1 cozonac.... 6 gogosi .42 lei 1 cozonac = ? lei 1 gogoaşă = ? lei 1 cozonac 39 lei 42 lei/x 2 6 gogoşi......... 39 lei 2 cozonaci.... 3 gogoşi .6 gogoşi. 4 cozonaci.... 1 cozonac...6 gogoşi 3 cozonaci.. 1 cozonac 6 gogoși 1 gogoaşă 84 lei 39 lei 45 lei 45 lei : 3 = 15 lei 39 lei - 15 lei = 24 lei 24 lei : 6 = 4 lei R: 15 lei; 4 lei 2 x 15 lei + 3 x 4 lei = 30 lei + 12 lei = 42 lei 5. Rezolvați problema de mai sus, egalând cantitatea de cozonaci.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!