4 Ana şi Corina fac gem. Ana cumpără 16 kg de cireşe şi 8 kg de zahăr cu 208 lei. Corina cumpără 6 kg de cireşe şi 4 kg de zahăr cu 84 de lei. Mama vrea şi ea să facă gem şi mă roagă să aflu cât costă 12 kg de cireşe şi 6 kg de zahăr. Cât trebuie să plătească mama pe ingredientele gemului?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!