urgent!! 100 puncte!! Un paraşutist sare dintr-un avion care zboară cu viteza v1 = 300 km/h la altitudinea H = 80 m. Paraşutistul ajunge la sol cu viteza v2 = 8 m/s, Masa lui şi a echipamentului este m = 80 kg.
a) Care a fost variația energiei sale cinetice în cursul căderii?
b) Ce lucru mecanic a efectuat forţa sa de greutate în timpul coborârii?
c) Deduceţi, din compararea rezultatelor anterioare, lucrul mecanic al forţelor de rezistență întâmpinat din partea aerului.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!