Un resort orizontal are constanta de elasticitate k = 50 N/m şi este fixat la un capăt, ca în figura 2. Un corp de masă m = 250 g este lansat pe orizontală cu o viteză iniţială v₁ = 5 m/s către resortul nedeformat. Ştiind că frecǎrile sunt neglijabile, iar accelerația gravitațională se poate considera g = 10 N/kg, determinați deformarea maximă a resortului.
Va rog răspundeți repede și cât se poate de corect că NU am o profesoara care să treacă cu vederea că n-am făcut bine exercițiul
