Într-un calorimetru cu capacitatea calorică neglijabilă se pun m₁=200 g apă. Temperatura de echilibru este t₁=4° C. Se introduce în calorimetru o bucată de cupru cu masa m2=300g şi temperatura t2 =-20°C. Se agită până când se ajunge la echilibru termic. a) Care este temperatura finală a siste- mului ? b) Demonstrați că dacă bucata de cupru are temperatura t3=- 60° C o parte din apă se solidifică. Calculați masa de gheață. (c cupru= 387J/kg K) Menționez ca : c apa=4180 J/kg K ; c gheata =2100 J/kgK ; căldura latentă gheata =335 J/kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!